Cu07192019

Last updatePzt, 08 May 2017 9am

Back Buradasınız: Home YENİDEN DÜŞÜNMEK Atatürk'ü Anmak

Atatürk'ü Anmak

Bu yıl Atatürk'ün ölümünün 76. yıl dönümü. Olağanüstü kişiliği ile 20. Yüzyılın ilk yarısını etkileyen Mustafa Kemal Atatürk'ü iyi tanımak, anlamak ve anlatmak zorundayız.

O yıllarda Avrupa'da Hitler ve Mussolini faşizmi kendi insanlarını katletti, Stalin yüz binlerce insanı "Bolşevizm ülküsü" adına Sibirya buzullarına sürerek öldürdü, İslami kardeşliğine inandığımız Arap ülkeleri düşmanlarımızla işbirliği içinde bizi yok etmeye çalıştılar.
Atatürk'ü çağının diktatörlerinden ayıran en temel birinci özelliği, sınırlarını genişletmek çabası olmamasıdır. İkincisi de, her zaman yaşayacak bir siyasal sistemi düşünmesidir. Bu özellikleriyle yıkılmış, dağılmış bir imparatorluktan Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmayı başarmıştır. 
Atatürk inanılmaz bir yoksulluk, yoksunluk ve cehaletin boy gösterdiği topraklarda "Aydınlanma Devrimi"ni, esir edilmiş ümmet, aşiret, tarikatlar içinden gerçekleştirmiş, genç Cumhuriyet'imizi var etmiş, barış ve özgürlük yolunu açmıştır. İlk parlamentoya Millet'in temsilcileri olarak girmenin kriterleri; "Yurtseverlik", "Dürüstlük", "Namusluluk" tur. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilerlemesine özlem duyan bu insanlar; küçük hesaplar, ayak oyunları yapmadan, kendi menfaatlerini düşünmeden Milletimizi temsil ettiler. Cephede savaşlar yapılırken bu parlamento çalıştı, eğitim ve ekonomik kalkınma planları yapıldı. O dönemde aydın, yurtsever ve din sömürüsünün ve yobazlığın zararlarını bilen gerçek "Din Adamları" da Atatürk'ün yanındaydılar. Hepimiz bugünkü varlığımızı Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde gerçekleştirilen bu mücadeleye borçluyuz. Onlar ölmeyi göze aldılar, onların önsezileri, kararlılıkları, ileri görüşleri ve sonsuz vatan sevgisi olmasaydı bugün var olabilir miydik? Bunu kendini bu ülkeye ait hisseden herkesin sorgulaması gerek!..
Atatürk'e asker ve devlet adamı kişiliği ile hayranlık duymamızın, büyük bir saygı göstermemizin temelinde bunlar var. Atatürk hakkında yazılmış gerçekçi pek çok kitap var; dileğim nasıl bir ülkeye sahip olduğumuzu anlayabilmek için herkesin, özellikle de yöneticilerimizin, yoğun mesailerinden zaman ayırıp bunları okumasıdır. Çünkü; Atatürk'ün vatan sevgisi, namuslu mücadelesi ve savunduğu ilkelerin önemi her geçen gün artıyor.
Büyük Atamızı, ölümünün 76. yılında saygıyla anıyorum.