Pz08182019

Last updatePzt, 08 May 2017 9am

Back Buradasınız: Home YENİDEN DÜŞÜNMEK

ERKEK İŞİ !..

Birleşmiş Milletler 'in uluslararası gün olarak tanımladığı "Kadınlar Günü"nün neredeyse 100 yıllık bir geçmişi var. Kadının siyasal ve sosyal bilincinin geliştirilmesini amaçlıyor ve Türkiye'de de 1975'den beri, yani 40 yıldır yaygın olarak kutlanıyor . 1926 yılında yürürlüğe giren "Medeni Kanun"a bakarsak kadın ve erkek sosyal ve ekonomik olarak eşit haklara sahip.

Devamını oku...

GEL DE KANSER OLMA

Kanser hastalığı ölüm nedeni olarak hemen kalp ve damar hastalıklarından sonra geliyor. Ancak uzmanlar kanserden korunmanın mümkün olduğunu ve yılda yaklaşık 200.000 kişiye kanser teşhisinin konulduğu ülkemizde, doğru tedavilerle vakaların üçte birinin önlenebileceğini söylüyorlar. 4 Şubat Dünya Kanser Günü de bu alanda farkındalık yaratmak ve halkın bilinç düzeyini arttırarak doğruların herkese ulaşmasını hedefliyor.

Devamını oku...

EKONOMİK GELİŞME- LOJİSTİK İLİŞKİSİ

Çok hızlı bir değişim ve dönüşüm sürecindeyiz. Küreselleşme ülkelerin fiziksel sınırlarını kaldırdı, yeni teknolojilerle iletişim ve ulaşım kolaylaştı, ucuzladı. Artık ürünler dünya pazarlarında daha kolay, daha düşük fiyatlarla satılabiliyor, istenilen ürünler her yerden tedarik edilebiliyor. Bu gelişmelerin sonucunda dış ticaret hacmi büyüyor, buna paralel olarak da pazar ve ihracatçı sayısı hızla artıyor. Bir başka ifade ile üretim parametreleri ulusal olmaktan çıktı.

Devamını oku...

ARTIK YÖNETİLEMEYEN TÜRKİYE

 Neoliberal politikalar, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yönetim ve meşruiyet krizine girmiş durumda. Çünkü yol açtığı yıkımlar çok büyük. Bütün ülkelerde sosyal adalet sorunları yaşanıyor, bu nedenle "insan odaklı küreselleşme" ye olan talep yüksek sesle dillendiriliyor. Eşitsizlikler, adaletsizlikler, dışlanmışlıklar küresel ölçekte, her yerde ve yaşamın her alana yayılmış durumda.

Devamını oku...

ADALET OLMADAN DÜZEN OLMAZ

                                         

Yukarıdaki söz Albert Camus'ya ait. Felsefi terim olarak adalet "Doğrunun,hakkın korunması" dır. Sözcük karşılığı ise; hukuk kurallarının uygulanması olarak tanımlanmakla birlikte sosyal adaleti de ifade eder. Yaşam standardında, gelir düzeyinde ve daha bir çok alanda fırsat eşitliği sağlama, toplumda denge yaratma çabasıdır sosyal adalet.

Devamını oku...